środa, 15 stycznia 2014

Przegląd źródeł do nauki fińskiego - Internet

Finolub ma życie trudne. Finolub samouk jeszcze trudniejsze. Bo do tej Finlandii ciągle jakoś tak za daleko, a jeszcze nie dość, że ten fiński trudny jak cholera, to jeszcze nauczyć się go w Polsce jest nie lada wyzwaniem. Każdy, kto próbował uczyć się fińskiego, coś o tym wie. Dlatego postanowiłam stworzyć krótki przegląd różnorodnych źródeł do nauki tego pięknego języka. Poniżej przedstawiam pierwszą część, w której zaczynam od tych internetowych, ponieważ te są najłatwiej dostępne.

by Petr Kratochvil / publicdomainpictures.net

Po polsku

12-lekcji darmowego kursu na Łosiowisku - niektórzy pisali, że kurs daje radę. Cieszy mnie, jeśli przynajmniej jedna osoba czegoś się dzięki niemu nauczy. Materiał jest na poziomie podstawowym, udostępnione są także nagrania audio, wykonane przez rodowitych Finów. Po polsku godna polecenia jest także Suomika, gdzie oprócz kilkunastu lekcji, jest bardzo dużo fińskiej gramatyki. Jeszcze więcej fińskiej (mnóstwo!) gramatyki oferuje Wikipedia.

Po fińsku i po angielsku

O wiele więcej kursów i materiałów dostępnych jest w Sieci po fińsku i po angielsku. Różnego rodzaju kursy multimedialne, ćwiczenia, czytanki, tyle, że głowa mała. Do wyboru do koloru. Wypisanie wszystkiego tutaj zajęłoby zbyt dużo miejca, więc w zakładce Przydatne linki stworzyłam mały zbiorek odnośników. Olkaa hyvät!

Interaktywnie

Nauka na własną rękę wymaga wiele cierpliwości, determinacji i zaangażowania. Jeśli Finolub jest do tego liian laiska, można mu tylko współczuć. Jeśli renifer lub inny rogaty nadepnął Finolubowi na ucho lub jeżeli Finolub uczy się sam z sobą gadając tylko do siebie, będzie mu trudno zachować poprawną wymowę (polski Finolub ma problemy zwłaszcza z ä, ö oraz y). Trzeba wtedy zasięgnąć porady u jakiegoś Fina.

Z pomocą przychodzi Pohjois-Pohjanmaan kesäyliopisto - jedyny znany mi bezpłatny interaktywny kurs j. fińskiego. Uniwersytet z Oulu, oprócz zajęć stacjonarnych, organizuje także cykliczne bezpłatne spotkania przez Internet (różne stopnie zaawansowania, w tym ''od zera'').

Najbliższe kursy:
Let's Speak Finnish (14.04-22.05, zapisy do 3.04)
Step in! - Finnish in Second Life (18.03-20.05, zapisy do 28.02)

Polecam Let's Speak Finnish. Każdy uczestnik przygotowuje na jedne zajęcia prezentację po fińsku na dowolny, a później dyskutuje z innymi. Ja przygotowałam prezentację o Polsce :-D 

Dodatkowo, w każdy piątek o 18 (czasu fińskiego) odbywawa się "pogotowie językowe" (Finnish Extra Online – A Finnish Language Help Centre on the Internet), gdzie można zasięgnąć porady językowej lub rozwiać swoje wątpliwości, lub po prostu poćwiczyć fiński. Dzisiaj ogłaszają, że będzie ono czynne do maja 2014. 

Można też próbować znaleźć partnera do nauki (znaleźć Fina/Finkę, który/a chce się uczyć polskiego - co się zdarza się rzadko, ale nie jest niemożliwe, i uczyć siebie nawzajem). Można próbować nawiązać kontakt przez Skype'a lub Facebooka. Można też pisać swój blog po fińsku i dostać korektę. Trochę tych możliwości jest.

Finolub ma życie trudne po stokroć. Ale Finolub musi mieć sisu, chociaż ciut, odrobinkę, inaczej Finolubem by nie był. Finolub da radę, bo z miłości można zrobić wszystko, nawet nauczyć się fińskiego. Trzeba się skupić, trzeba znaleźć ZEN, może pomedytować trochę w saunie, w eterycznych oparach brzozowych, mantrując z fińska öööö...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz