wtorek, 19 stycznia 2016

Strony, które przydadzą się w nauce


/wiktionary.org


Wiktionary (eng) - moim zdaniem najlepszy słownik fińsko-angielski (wersja polska jest uboższa). Jego zalety: etymologia wyrazu, odmiana szukanego słowa, informacja o występującej wymianie spółgłoskowej, często także przykładowe zastosowania słowa w zdaniach i wyjaśnienia jeśli ma ono kilka znaczeń, a do tego zwykle synonimy czy antonimy. Kolejną zaletą jest możliwość wyszukania słowa w dowolnej formie - nie trzeba głowić się nad formą podstawową danego wyrazu, można wpisać słowo już odmienione. Wiktionary określi, w jakim przypadku bądź w jakiej osobie i czasie odmieniony jest szukany wyraz i doprowadzi do jego formy podstawowej (tj. mianownika lub bezokolicznika).


/suomika.pl

Suomika - gramatyka, słownictwo, gramatyka i jeszcze więcej gramatyki (mnóstwo materiału). Po polsku i rzeczowo. A poza tym ciekawostki o języku i o tym, jak ułatwić sobie naukę (Skojarz słowo). Dodatkowo darmowe eLekcje oraz dostępne e-booki po przystępnych cenach.


Przykład sprawdzonego wpisu / lang-8


Lang-8 - miejsce na blogi, które można prowadzić w różnych językach, także w fińskim. Wpisy sprawdzane są i komentowane przez rodowitych Finów. 

/bab.la

bab.la zwroty - część serwisu bla.la, która oprócz zwrotów zawiera także słownik fińsko-angielski, narzędzie do odmiany czasowników. Najciekawsze są jednak dla mnie zwroty, pogrupowane według zagadnień tematycznych na działy: rekrutacja, język akademicki, język biznesu, korespondencja osobista, podróże oraz życie za granicą. Każdy zwrot tłumaczony jest na język fiński, a dołączone opisy wyjaśniają, czy jest  on formalny czy nieformalny oraz kiedy należy go zastosować./verkkotehtaviä

Verkkotehtäviä - zbiór linków do ćwiczeń online. Linki do ćwiczeń posegregowane są według poziomu znajomości języka (taso 1 - podstawowy, taso 4 - zaawansowany), a następnie według zagadnień. Strona  dostępna w języku fińskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz