sobota, 15 marca 2014

Rozmówki fińskie / wyd. Lingea

Rozmówki fińskie
wyd. Lingea, 2013
ISBN: 978-83-62169-41-2
95 x 140 mm, 320 s. Okładka miękka.
Cena: ok. 30 zł

Wydane w 2013 roku, nakładem wydawnictwa Lingea, Rozmówki fińskie to pozycja, którą warto mieć przy sobie, zaczynając naukę j. fińskiego. Na 320 stronach małego formatu upchnięto nie tylko to, co posiadają standardowe rozmówki językowe, tj. podstawowe wyrażenia i zwroty, ale także słowniczek, trochę gramatyki i garść przydatnych informacji.

Część z rozmówkami zawiera łącznie  2600 wyrażeń z różnorodnych zakresów tematycznych, m.in.:


·         Popularne zwroty
·         Określenia czasu
·         Napisy informacyjne
·         Podróże
·         Zakwaterowanie
·         Wyżywienie
·         Na wakacjach
·         Sport i wypoczynek
·         Zakupy
·         Sytuacje awaryjne
·         Mieszkanie
·         Rodzina
·         Praca
·         Komunikacja


Każda część tematyczna oznaczona jest osobnym kolorem, dzięki czemu łatwiej do niej trafić. Materiał rozmieszczony jest w dwóch kolumnach. Z lewej strony znajdują się zdania lub słówka po polsku, z prawej – po fińsku wraz z zapisem wymowy.

Oprócz tego w rozmówkach znajduje się także:
·         słownik fińsko-polski, polsko-fiński,
·         krótkie wyjaśnienie podstawowych zagadnień gramatycznych,
·     porady, uwagi i ciekawostki dotyczące podróży do i po Finlandii, przebywania w kraju i jego zwiedzania,
·         indeks.

Słownik dołączony do rozmówek jest dwustronny, fińsko-polski i polsko-fiński. Zawiera 6 000 haseł. Przy hasłach, oprócz znaczenia wyrazów, określono  także, jaką część mowy one stanowią (rzeczownik, przymiotnik, przysłówek, etc.). Dodatkowo, w fińsko-polskiej części słownika, oznaczono także, w jakim przypadku ma znajdować się dopełnienie czasownika.

Przykład: czekać na kogoś / coś - odottaa jkta / jtk. 

Jest to standard, który powinien się znaleźć w każdym słowniku. Brakuje jednak wyjaśnienia, jak odszyfrować skrócone zaimki. Osoby początkujące mogą mieć kłopot i nie wiedzieć, że jkta to jotakuta (partitiivi od joku - ktoś) a jtk - jotakin (partitiivi od jokin - coś). Ale nie martwcie się, coś na to poradzę ;)

Gramatyka, którą dołączono do rozmówek, jest dość okrojona. Zawiera m.in. podstawowe informacje o wymowie, koniugacji i deklinacji, zaimki, liczebniki, spis postpozycji i partykuł. Poszczególne zagadnienia nie są szczegółowo wyjaśnione. Ale z drugiej strony, nie tego oczekuje się od rozmówek, które dobrze sprawdzają się jako nośnik podręcznej gramatyki w pigułce, a nie kurs wprowadzający w tajniki fińskiej gramatyki.

Wygląd rozmówek to ich kolejny plus. Na stronie wydawnictwa możecie zobaczyć, jak rozmówki wyglądają w środku. Materiał rozłożony jest bardzo przejrzyście, a użyte kolory sprawiają, że prezentują się one bardzo estetycznie. Wymiar rozmówek to 9.5x14 cm – są małe, więc zawsze znajdzie się na nie miejsce w każdym podróżnym plecaku ;-)

Podsumowując, "Rozmówki fińskie" wyd. Lingea to małe, skondensowane kompendium podstaw fińskiego. Przydadzą się zarówno początkującym, a także bardziej zaawansowanym, którzy chcą w jednym miejscu znaleźć wiele przydatnych informacji.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz